AİLE ve ÇOCUK Ailece Yapılabilecek Etkinlikler Masal

BİRLİKTE MASAL OKUYUN:) ÖRNEK MASAL-OKSİJEN MEMO-

6 yıl önce | okunma

Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde, develer tellal iken, ben dedemin beşiğini sallarken uzak ormanların birinde koca burunlu “oksijen Memo” lakaplı küçük bir çocuk yaşarmış. En büyük merakı diğer canlılarla beraber aynı havayı nasıl soluduğumuzdur.
Bu merakından dolayı oksijen lakabı verilen Memo, bir gün ormanda dolaşırken eski bir değneğe rastlar. Onu eline alır almaz değnek bir periye dönüşür ve kendinden bir dilek dilemesini ister. Oksijen Memo’da en çok merak ettiği havayı nasıl soluğumuzu öğrenmek için solunum sisteminde bir gezinti diler. Bunun üzerine peri koskocaman bir dev yaratır ve oksijen Memo devin burnunda solunum sitemindeki yolculuğuna başlar.
Öğrenir ki burunda sümüksü salgı ve kıllar sayesinde toz ve mikroplar tutulup bol kan damarları sayesinde havanın ısıtılması sağlanır. İçyapı girintili ve çıkıntılıdır. İkinci duraksa yemek ve nefes borularının birleştiği yutaktır. Burası yemekleri yemek borusuna havayıda nefes borusuna iletir. Nefes borusunun genişletilmiş kısmı, ses telleri bulunan ve sesin akciğerlerden gelen havanın titreşmesiyle oluştuğu yerde gırtlaktı. Memo’nun yolculuğu içi kaygan ve ıslak zarla kaplı iç tarafında balgam ve tozları dışarı atmaya yarayan titrek tüylerin bulunduğu, burundan ve ağızdan gelen havanın bronşlara iletildiği nefes borusunda devam etti.

Daha sonra Memo yapısı nefes borusuna benzer iki adet bronşla karşılaştı. Biri sağ akciğere diğeri sol akciğere gidiyordu. Bunlar havanın akciğere iletimini sağlıyordu. Memo akciğere gelince burada çok sayıda bronş olduğunu ve onların ucunda üzüm salkımına benzer benzeyen alveol kesecikleri olduğunu gördü. Bunlar çok sayıda kılcal kan damarlarıyla sarılıydı. Bunlar yüzeyi genişleterek birim zamanda daha fazla gaz alışverişinin olmasına olanak sağlıyordu. Son olarak göğüs boşluğunu karın boşluğundan ayıran kaslı yapıda diyaframa geldi. Burası kasılıp gevşeyerek akciğerlere havanın dolup boşalmasını düzenliyordu.
Tam Memo organlarda oyun oynayacakken kendisini dışarıda buldu. Anladı ki atmosferdeki havanın akciğerlere dolmasına soluk alma deniliyordu. Bu kasılan diyafram ve kaburga kasları, genişliye göğüs boşluğu ve akciğerler bir de akciğerlerin hacminin artışıyla iç basınç düşünce dış basınç fazla olduğundan havanın içeri girmesiyle oluyordu. Akciğerlerdeki havanın atmosfere verilmesine de soluk verme deniyordu. Buda gevşeyen diyafram ve kaburga kasları, daralan göğüs boşluğu ve akciğerler bir de akciğerlerin hacmi azalınca iç basıncın fazlalığının dışarı verilmesiyle oluyordu.

Tam periye teşekkür edecekti ki peri elli yıl sonra tekrar belirmek üzere yine sopaya dönmüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.